D(m)ýchání

18. dubna 2008 v 11:26 | Dr.Čoko |  Doktorovy žblempty
Rozhodně neusínám na vavřínech (ani nemůžu, žádně nejsou) a píšu nový článek. Jen reaguji na komentář v předchozím článku: co se týče chipsy.cz, na této stránce je jakýsi vyhledávací modul. Jinak děkuji za komentář, a dofám, že jste rádi, že jsem se obětoval a ve vašem zájmu si téměř zaviroval počítač. Nyní již k nadcházejícímu článku.
Není dýchání, jako dýchání
Nejdříve je potřeba si ujasnit, jaké dýchání vlastně probereme. Jsou totiž nejméně dvě dýchání (nemyslím funění a zrychlené). Jedná se o dýchání jako výměna O2 za CO2. Ten druhý se nazývá buněčné dýchání a jeh vzorec je poněkud složitější:
(pro právníky: obrázek je ze stránek cs.wikipedia.org)
Vzhledem k tomu, že věřím, že jste již v chemii dopočítávání vzorců brali a tento nyní zkontrolovali, doufám, že v případě špatného dopočítání mi dáte okažitě vědět.
Respirace
To není odborné označení pro trabanta vypouštějícího velké mnžství již zmíněného CO2, ale (mimochdem mnohem odbornější než odborné) označení pro dýchání. Zajíavost je, že vzduch, ze kterého bereme kyslík se nazývá respirační médium. Proč se potom "médium" říká i té paní, co levituje u kouzelníka fakt nevím.
Při dýchání probíhá tzv. (to slovíčko je důležité) ventilace. Vzduch jde dovnitř a jiný zase ven. Je to jako když zaprdíte místnst a otevřete okno. Při ventilaci je prakticky princip stále stejný.
Příště: Otrava (nejen hnusným učením, ale i O2 či CO2). Jdu opisovat chemii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama