Sluchové ústrojí (1.)

11. dubna 2008 v 20:53 | Dr.Čoko |  Doktorovy žblempty
Tak, po delší době a velkých problémech s přihlašováním do služby blog.cz jsem zpět, abych vás poučil o tom, proč můžete slyšet to, co slyšíte a... tak nějak.
Venku
Venkovní části ucha (ta, co vám omrzá když v zimě jdete po chdoníku) se jinak říká i vnější ucho (to je logické). To se skládá z boltce (za to se dá tahat, věší se na to náušnice a ti frajeři i autobusy či vlaky) a zvukovodu (to snad pochopíte ne? Zvuko-vod (vodí to zvuk)). Miochodem, tvar boltce se podepisuje na prostorovém sluchu, čili jestli slyšíte do hloubky. A nějakou zajímavost ke zvukovodu - funguje jako rezonátor.
V předsíni
Střední ucho je taková štěrbina a spojuje vnější ucho s tím dalším, jehož název vám neřeknu, protože si o něm povíme až příště. V centru je bubínková dutina (to mi připomíná, pro ty co čtou můj deníček: Vyhráli jsme přímý postup s elastickými kostýmy), ta je spojena s Eustauchovou (nebo tak nějak) trubicí, která je tam asi úplně na houby, a ta je spojuje s nosohltanem (jeden význam se pro ni našel). No, a teď je na řadě bubínek, je to taková membrána (představte si to jak normální buben). Na konci nás však čeká překvapení - v úplném závěru bubínkové dutiny se nachází tři středoušní kůstky přesně v tomto pořadí
------Byl jste úspěšně odhlášen ze služby Blog.cz------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama