Trávící soustava

5. dubna 2008 v 19:29 | Dr.Čoko |  Doktorovy žblempty
Po velmi náročném porodu se nyní dostáváme k první z prodiskutovatelných soustav - trávící. Víte, že jídlo člověk většinou ani nestráví? Jak dlouhá máme střeva? Nebo jak vznikají tzv. "hnědá BMW"? Tak čtěte dál.
Jsme nahoře
Jídlo se nám dostává přes zuby, jazyk a další až do takzvaného hltanu. To není pes, ale...no...ééé...představte si to jako takovou...trubku nebo spíš trubici, kterou jídlo prochází (nebo se o to aspoň snaží) více než 15 let. Proč tak dlouho? Vzpoměňte si na všechny ty lepivé fujtajbly, žvýkačky, jak jste jako malí snědli tu tubu lepidla atd...a pak říkejte, že ten knedlík má klouzat jako po másle!
Jsme uprostřed
Jakmile skončí jídlo svoji pouť hltanem, dostává se do více než čtyřiceltileté cesty. První desetiletí potrava stráví v žaludku, který doufám všichni znáte. Takový ovalný tvar, a udělá to z potravy nechutnu směsku. Poté ho čeká cesta vašimi střevy. Střeva jsou dlouhá více než 50 metrů, a jsou pěkně zamotaná, což dosvědčuje pouť jídla tudy na 30 let. Pak už ho čeká spíše taková hopkací část, protože každé jídlo se chce dostat ven.
Možná budeme dole
Když se jídlo rozdělí na tekutinu a blivajz, jde do posledních útrob, kde se snaží tak15 let dostat se ven. U tekutin to jde docela rychle (průměr je nějakých 5 let), kdežto u pevných výkalů je tato doba přibližně trojnásobná.
To je tedy konec dalšího článku, a abych vás trochu navábil na příště, tak si příště probereme soustavu zvracecí, neboli blinkací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šlukař McPrásk | Web | 5. dubna 2008 v 21:02 | Reagovat

Hmmm, sice to nečtu, ale musí to být zajímavý XD

A v trávící soustavě vznikaj mexičanky? Pro neznalé, zkratka BWM znamená Big Mexican Women (Velká mexická žena)

2 kit-katka | Web | 6. dubna 2008 v 19:15 | Reagovat

Hmmm....chtěla jsem jít na večeři...:'(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama