Zvracecí (blinkací) ústrojí

6. dubna 2008 v 19:21 | Dr.Čoko |  Doktorovy žblempty
Dostali jsme se nejen do další hodiny, ale i na další z mnoha přednášek, které pro vás chystám. Tentokrát si budeme povídat o zvláštním ústrojí, o kterém se učitelé zřejmě bojí povídat. Už vám některý z nich říkal o zvracecím ústrojí?
Jsme dole, nahoře, popřípadě uprostřed
Ať je jídlo kdekoliv, může se samo od sebe (popřípadě na popud nějakého viru) rozhodnout, že se půjde podívat na ten mejdan nahoře. Ne vždy mu tu vyjde, zvlášť, když je v dolních patrech (viz. článek o trávícím ústrojí). Ale alespoň někdo se na party většinou podívá. Ležíte už asi dvě hodiny, s ukrutnými bolestmi na posteli, která vám připadá jako smrtelná. Obskakují vás lidé, z nichž máte sice radost, nikdo se o vás v životě ještě tak nestaral, ale zároveň vás štvou neustálým ptaní se na to, jestli jste v pořádku, a jestli nepotřebujete napít. V pořádku nejste, toho by si mohli všimnout a napít nechcete, protože z důvodu vytlačování by nová tekutina jídlo v cestě nahoru akorát popohnala.
Jedeme nahoru
Jídlo se šine svojí pomalou cestou nahoru, někdy ovšem i dolů. Zvláště při virozách to může vypadat tak, že zároveň zvracíte a navíc to jde zdola téměř ve formě tekutiny. Odborně se dolnímu jevu říká "průjem". Ale nepředbíhejme. Jídlo doleze nahoru až téměř do úst. Vy máte hrozně nepříjemný pocit toho, že víte, že během pár minut bude vaše poslední jídlo, pítí a alkohol na stole. Je vám nejspíše líto toho alkoholu. Ale naštěstí většinou stihnete dojít na záchod.
Jsme venku
Jídlo se přesunulo do úst a naše reflexy nás nutí rozevřít rty, načež jídlo se valí ven za doprovodu hlasitého kašle a nepříjemných pocitů. Jste potom celí bledí, ale šťastní, že už to máte za sebou. Už jenom spláchnout, vyčistit prostěradlo a oblečení, vyprat povlečení a znovu se najíst. Pokud je to ovšem viróza, čeká vás vše ještě několikrát...
Malá poznámka na závěr: (z vlastní zkušenosti): Když jsem byl malý, doktorka poradila mé matce na zvracení bublinkovou limonádu, nejlépe Coca-colu (zvláštní, co?). Sice se mi ulevilo, ale nadměrný cukr ve mě vyvolal zvracení a Coca-cola opustila mé tělo téměř v takovém množství, v jakém přišla. Od té doby již jen neslazené minerálky, popřípadě vodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama